Ašure

31.01.2010 21:36

Tradiční, sladký pokrm k příležitosti svátku desátého dne měsíce Muharramu.
turecký název: Aşure
počet porcí:   10
ingredience:

 1/2 kg

pšenice 

 300 gr

cukru 

 1 hrnek

rýže 

 50 gr

vlašských ořechů 

 50 gr

lískových ořechů 

 50 gr

rozinek 

 50 gr

sušených meruněk 

 1

jablko 

 1

mandarinka 
  hřebíček 
  skořice

návod:
Pšenici dobře opláchneme a necháme ji ve vodě přes noc naboptnat. Další den vodu vyměníme za čerstvou a vaříme na středně silném plameni do měka. Rýži propláchneme, a necháme ji alespoň na dvacet minut odstát ve vodě. Až začne být pšenice měká, přidáme rýži a vzniklou směs vaříme na  mírnějším ohni. Vlašské a lískové ořechy nasekáme na menší kusy a spolu s rozinkami je propláchneme ve vodě. Meruňky, měsíčky mandarinky a oloupané jablko nakrájíme na přibližně stejně velké kostečky. Až je pšenice s rýží uvařena, přidáme do směsi ořechy, rozinky, kousky meruněk, mandarinky a jablka, a dále vaříme na mírném ohni. Do menšího kastrólku nalejeme cca 300 ml vody a povaříme v ní 5 kusů hřebíčků. Hřebíčky necháme přejít varem. Po té vodu přecedíme do pšeničné směsy, a dochutíme skořicí. Hřebíčky do směsi v žádném případě nedáváme, protože jejich chuť je příliš výrazná, a změní tak celou chuť pokrmu. Na místo toho mohou labužníci do ašure přidat 1 dcl růžové vody. Ašure vaříme dalších 15 minut. Na závěr přidáme cukr, a necháme jej ve směsi rozpustit. 
Hotové ašure vlijeme za horka do pundingových misek a necháme vychládnout. Za studena jej můžeme ozdobit zrníčky granátového jablka.  

Diskuze: Ašure

Jak recept obměnit či vylepšit

Deniz | 10.09.2010

Nejlepší turecký slavnostní dezert který se dá velmi dobře obměnovat. Místo rýže tam můžete dát třeba bílé fazole, cizrnu, hrách nebo jinou luštěninu. Stejně tak místo vlašských či lískových ořechů tam můžete dát piniové, pistácie, arašídy, mandle atd... Já osobně tam dávám fíky a rozinky. Je dobré tam přidat i 2 lžíce růžové vody. Čím více tam toho dáte, tím lépe. Nakonec to můžete ještě ozdobit zrníčky granátových jablek a posypat drcenými pistáciemi... Afiyet olsun.

Přidat nový příspěvek